TÜRKİYE’DE ÜRETİMİNE BAŞLANMIŞ YENİ BOMBANIN ADI KIDEM TAZMİNATI MI?

  • Home
  • Makaleler
  • TÜRKİYE’DE ÜRETİMİNE BAŞLANMIŞ YENİ BOMBANIN ADI KIDEM TAZMİNATI MI?

Prof. Dr. Berin Ergin

TÜRKİYE’DE ÜRETİMİNE BAŞLANMIŞ YENİ BOMBANIN ADI  KIDEM TAZMİNATI MI?

 

Is The Name of  New Bomb Producing in Turkey, Severence Pay?

 ÖZ

İş Hukukunun güncelliğini kaybetmeyen konusu kıdem tazminatı 2020 pandemi döneminde gündemin en tepesine oturarak, işçilerin her zaman olduğu gibi sükutu hayale uğramalarına neden olmuştur.

Kıdem Tazminatı veya tarafımdan açıklandığı gibi kıdem ikramiyesinin mülga 1475 sayılı kanunun yürürlükteki 14. Maddesindeki gibi uygulamasını çağdaş olmadığı yanlış ,eksik ve amaca aykırı bulunması nedeni ile yeni bir kıdem ikramiyesi sistemi uygulanması yasalaşmasının gerekli olduğunu düşünerek, nicedir üzerinde durduğumuz bu yeni sistemi açıklamaya çalıştık.

Önemle belirtmek gerekir ki, yasaların Türk halkının istekleri, yaşam şartları, kültürleri ve hayattan beklediklerine uygun olması gerekmektedir. Cumhuriyet yasaları olarak hayata geçmiş İş yasaları İzmir İktisat Kongresinin ilkelerine rağmen devlet tarafından işçi işveren, emek sermaye ilişkisi, olması gerektiği gibi ekonominin en önemli dişlileri olmasına rağmen objektif akılcı ve bilimsel bir yönteme oturtulmamıştır. Yabancı sermayenin etkisinde kalarak ve çeviri hükümler ile Türk halkına ve gerçeklerine uyacağı zannedilerek birtakım yapılanmalar ile iş ilişkilerini emek ve sermaye ilişkisi iki kardeş olmasına rağmen karşıt gruplar olarak gelişmesini sürdürmüş ve sürdürmektedir. Bu bağlamda kıdem tazminatı için her işçinin emeklilik hakkını kazanması halinde iş sözleşmesinin hangi sebeple sona erdiğine bakılmaksızın kıdem ikramiyesi almasını mümkün kılacak özel ve şimdiye kadar kimse tarafından açıklanmamış tek ve benzersiz bir sistem ile ilgili projeyi iş bu makale ile açıklamaktayız.

Anahtar Kelimeler : İş, Tazminat, Kıdem Tazminatı, Sendika, İzmir  İktisat Kongresi.

TÜM MAKALEYİ OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Leave a Comment
error: Tüm içerik Hakları saklıdır.