Merhaba dünya!

M.S üçüncü bin yılda dünyada yaşayanlar, yaşananlar, mutluluk, sefillik, görkem, sınıf farkı, zenginlik, açlık, savaş, soykırım, asimilasyon, terör, sulh görüşmeleri, anlaşmazlıklar, cezalar, isyanlar, idamlar, yıkımlar, işgaller, hırslar, kin, nefret duygularının karışımından oluşmuş bir pastayı yemeye çalışan ey insanlar MERHABA.

Yıllar birçok olayı film şeridi gibi zihinlerden geçirip kimisinde etki bırakmış, kimisinin de hafızasından silmiştir veya silinmesi istenen olgular yaratılmıştır. Olaylar kimilerine sevinç gurur vermiş kimisini üzmüş sindirmiş, kimisinin menfaat sağlamasını mümkün kılmış, kimisine sınıf atlatmış,  kimisi çok zarar görmüş ve dünyası yıkılmış sürgün edilmiş yaşadığı yerleri bir daha görememiş, haksızlıklara uğramış ve nesiller boyu bu haksızlıkları yaşamaya devam etmiştir. Dünyada sergilenen olaylar karşısında insanların tepkileri değişkendir. Kimileri suskun kalır renksizdir, kimileri, cansiperane olayların içine atılır müdahale eder savaşır iyilikler için eşitlik için demokrasi için laiklik için insanın insanca yaşamasını mümkün kılmak için. Güçsüzler her zaman güçsüzdür kurtarıcı beklerler, hayal kurarlar sonunda da kaderlerine razı olurlar özgürlükten bir haber olarak. Kimileri egoları için satılırlar dostlarını bile satarlar düşünmeden geleceği göremeden.

İnsanlar dersler çıkarır mı, eksikliklerini yanlışlıklarını görür mü diye sorarsanız yanıt olumsuzdur. Her şeyi baştan yaşamak ve deneyimlemek insana özgü bir niteliktir. Öğrenmek yanlışlardan kaçmak çağın gereklerine ayak uydurarak insanlığın mutlu olmasını mümkün kılacak kararlara imza atmak çok zordur aslında. Sevginin, fedakârlığın özverinin sabrın, güzelliklere bayrak açmanın yolu olduğunu öğrendik mi dersiniz?

Nesiller nasıl yoğruldu, insanlık neler sergilemekte asırlardır? Bir bir düşünelim isterseniz. Merhaba dünyadan fedakârlığın rengini yansıtmaya gayret edelim. Bilimsellikten ayrılmadan usun üstünlüğünü kabul ile çözümler arayalım. Doğruları usumuzla bulalım ezberden kaçalım, başkalarının söylemlerinin doğruluğunu test etmeden yargıya varmayalım. Araştıralım kendimizi zenginleştirelim. İnsan duygularında, sevgide, merhamette, fedakârlıkta, adalette, eşitlikte bilgide zenginleştikçe çevresini de zenginleştirir. Işık saçar.

Merhaba Dünya gelecek nesillerin kin nefret düşmanlık hislerinin olmadığı bir dünyanın sesi olsun. Bu ses dalga dalga üçüncü bin yılda yaşayan ve yaşamaya gelecek olanların mutluluğuna hizmet etsin. Herkesin günü aydın gecesi huzurlu olsun.

B.E.

error: Tüm içerik Hakları saklıdır.